כניסת לקוחות
https://www.seolinks.co.il/wp-content/uploads/2017/03/phone.png 072-3310701
https://www.seolinks.co.il/wp-content/uploads/2021/02/globe-1.svg EN
רכישת ומכירת אתרים- המדריך המלא
בניית ומכירת נכסים דיגיטליים

רכישת ומכירת אתרים- המדריך המלא

בימים מטורפים כאלה, החשיבות של נכסים מניבים רק מתעצמת. חלק מחליטים להשקיע בנדל"ן, חלק בניירות ערך ואחרים בכל מיני הרפתקאות אחרות. אנחנו, בתור אנשי דיגיטל וSEO מאמינים בנכסים דיגיטליים ויודעים את החשיבות המכרעת שלהם ליציבות החברה. היום, נציג מדריך מלא לקניית ומכירת אתרים עבור רווח , כולל השלבים השונים בתהליך.

כמה כסף אתרים שווים

לפני שנתאר את התהליך, מה קורה בו ואיך אפשר לעשות ממנו כסף, נתעכב על שאלת המחיר וכמה כסף אתר אינטרנט יכול להיות שווה.  

כעיקרון, השאלה הזו שקולה לשאלה כמה עולה אוטו וכמה עולה דירה שלשניהם התשובה היא תלוי. בכל אופן , כדי לא להיות מעצבנים ולתת איזשהי הערכה כללית אפשר להגיד שכללי המשחק נעים בערך בין מכפיל של בין 8 ל30 מהרווח החודשי נטו של האתר. 

בכל מקרה, שווי האתר תלוי במספר פרמטרים מרכזיים:

ותק ויציבות

 אם מדובר באתר חדש או אתר שמרוויח מטרנדים שעלולים לחלוף, שוויו יורד בהתאמה. לעומת זאת, אתר ששומר על מספרים לאורך זמן ומשחק בנישה שהיא "evergreen" כלומר תמיד רלוונטית, ערכו עולה בהתאמה.

תנועה לאתר

 בסופו של דבר התנועה היא אחד המדדים החשובים ביותר. כמה גולשים מוצאים את האתר כבעל ערך עבורם. חשוב לסייג ולהגיד שבמרכיב התנועה יש לאבחן את מקורה ולבדוק האם התנועה מגיעה בדרך אורגנית או באמצעות קמפיין ממומן, לתשובה זו יש השלכה על הערך שלה.

אפיקי רווח

כיצד האתר מרוויח כסף? האם באמצעות פרסומות או שתפ"ים או בדרך עצמאית? גם לשאלה זו יש משמעות רבה. בנוסף, משקיע פוטנציאלי בדרך כלל ירצה לדעת האם ניתן להרוויח כסף נוסף באמצעות האתר ולמצוא אפיקים חדשים.

תפעול שוטף

מה האתר דורש מהרוכש מבחינת תפעול שוטף. אם ספק חיצוני עוזר צריך לחשב את עלותו. זו בדיוק הסיבה שבאתרים רבים ניתן לראות סעיף כמו מספר השעות ביום/שבוע שהאתר דורש.

פוטנציאל צמיחה

האם אתר הגיע למיצוי מבחינת תוצאות או שהדוחות מספרים סיפור שונה? לרוב, אתר שמקודם באופן אורגני די חזק והקמפיין הממומן שלו מנוצל היטב ירתיע משקיע פוטנציאלי מהסיבה הפשוטה שקשה לראות כיצד להגדיל את הצמיחה.

פוטנציאל השבחה

אם האתר לא הגיע למקסימום הפוטנציאל, משקיע עם צוות טוב ידע כיצד לקחת את האתר ולהגדיל את התנועה ולשפר את הרווחיות של האתר. משקיעים מנוסים מזהים פוטנציאל כזה די בקלות.

דוגמאות לעסקאות מעניינות בישראל

רגע לפני שנמשיך לחלק הפרקטי תיאורי שיעזור לכם להבין את התהליך טיפה יותר טוב, ריכזנו עבורכם מספר עסקאות מעניינות בתחום רכישת האתרים בישראל:

רכישת 25% מאתר טרמינל X לפי שווי של 200 מיליון שקל- רשת

עסקה מעניינת משום שרשת רכשה זכויות באתר עוד לפני שהפעילו אותו, כלומר על פניו בשווי אפס.

מכירת אתר אינפומד לפי שווי של 12 מיליון שקלים

חברת נובולוג רכשה את השליטה באתר עבור 6 מיליון שקלים.

רכישת אתר

מכירת adika לגולף עבור שווי של 40 מיליון שקלים

קבוצת גולף רכשה את האתר והקימה מותג חדש באמצעות הרכישה.

עסקאות רכישה בעולם

בשוק הגלובלי המספרים מטורפים וכך לדוגמה Paypal רכשה את Honey תמורת 4 מיליארד דולר והיו מספר רכישות נוספות ענקיות. שימו לב שבמקרים אלה מדובר אמנם בפלטפורמה אינטרנטית אבל למעשה עסק-סטארטאפ לכל דבר ועניין. 

אז איך קונים ומוכרים אתרים

אם אתם בונים ורוצים למכור

כעיקרון, מה שצריך לעשות בפשטות זה לבנות אתר, לקדם אותו דרך הרשתות חברתיות, קידום אורגני ושיטות נוספות ולהביא תנועה לאתר. בשלב השני, יש לייצר אפיקי רווח מהאתר וזה יכול להיות באמצעות שיווק שותפים, פרסומות, מכירת מוצרים (במקרה של חנויות איקומרס),מכירת שירותים או כל דרך אחרת שהנכס שלכם פותח בפניכם. 

המטרה שלכם בתקופה זו היא לייצר יציבות , להגדיל את התנועה ולהרוויח כמה שיותר כסף. לאחר שהספינה מתייצבת ונמצאת במגמת עלייה מתמדת, האתר שלכם מוכן למכירה והגיע הזמן לחפש רוכשים. תוכלו לעשות זאת באמצעות תקשורת ישירה איתם , באמצעות ברוקרים או באמצעות מכירה בפלטפורמות למכירה וקניית אתרים.

אם אתם רוכשים ורוצים להשביח

ישנן מספר דרכים למצוא אתרים למכירה, הידועות מבינהן הן פלטפורמות למכירת אתרים כאשר בחו"ל השחקנים המרכזיים הם Flippa לאתרים קטנים-בינוניים וEmpire Flippers לאתרים יותר גדולים. בגדול, השיטה הטובה ביותר לדעתי היא לא למצוא את האתרים למכירה בדרך הזו אלא לחפש אתרים שמעניינים אתכם ברמת הנישה ויכולים להיות רלוונטים עבורכם ולפנות אליהם באופן יזום. האתרים הטובים ביותר במקרה הזה הם אתרים טיפה מוזנחים וכאלו שבעמוד ה2-4 שאתם יודעים שתוכלו לקדם קדימה.

בוידאו הנהדר הזה Aherfs מציגים כיצד להעריך את שווי האתר מבחינת SEO.

 

השבחה

אחרי שרכשתם אתר, הגיע הזמן להשביח אותו כדי לייצר הכנסה גבוהה יותר או כדי למכור אותו ברווח. יש שתי דרכים מרכזיות לעשות זאת, קודם כל באמצעות הגדלת התנועה לאתר והדרך השנייה היא באמצעות מונטיזציה משופרת.

תנועה לאתר

הדרך המרכזית והטובה ביותר לדעתנו היא באמצעות קידום התוצאות האורגניות. גם אם אתם לא מומחי SEO תוכלו עם קצת השקעה לעשות פלאים באתר ולשפר משמעותית את התוצאות. 

שיפור חווית משתמש

אם האתר שרכשתם לא ידידותי למשתמש סביר להניח שבאמצעות שיפור חווית המשתמש תוכלו לשפר את התוצאות האורגניות וגם כמובן את המונטיזציה ושורת הרווח הסופיץ 

ייעול אפיקי רווח

אם האתר שרכשתם כבר מניב רווח , רצוי לבחון את האפיקים שדרכו הוא עושה את זה ולחקור אפשרויות חדשות. נסו להיות כמה שיותר יצירתיים ותוכלו להפיק רווחים ממקורות חדשים. 

חלק אחרון- העסקה עצמה

איך ניגשים בכלל לעסקה כזו? האם יש שטר בעלות על אתר? 

התהליך עצמו נפרד למספר היבטים. 

העברת הדומיין– תהליך העברת הדומיין מתנהל באמצעות העברת הקשה לרשם ולרוב אורך מספר ימים. אם אתם מעבירים דומיין בינלאומי אז תוכלו לעשות זאת בקלות דרך הרשמים שלכם ואם את מעבירים דומיין בארץ תאלצו להגיש בקשה ידנית.

האתר עצמו – נהוג להעביר את קבצי האתר באופן מסודר ואת כל הנכסים הקשורים לנכס, לרבות גרפיקות, תוכן, או כל דבר אחר שהוא חלק ממערך התפעול של האתר.

פרופילים ונכסים קשורים- העברה מסודרת של כל הפרופילים ברשתות החברתיות.

תשלום והעברה עצמה- ברחבי העולם קיימות מספר פלטפורמות המציעות שירות של אבטחת ההעברה במתכונת שבה הרוכש מעביר את התשלום והמוכר מעביר את הנכס אליהם ואז מבוצעת ההעברה. שירות כזה הוא Escrow.com.

היבט משפטי- בעסקאות מורכבות ראוי ומומלץ להסתייע בעורך דין מומחה לענייני נכסים דיגיטליים.

טיפ אחרון לסיכום

רגע לפני שאתם נכנסים לעולם הנכסים הדיגיטליים ורצים אחרי ההרפתקה הבאה שלכם מומלץ להסתייע בגורמי מקצוע שילווי אתכם בתהליך. לכאורה, נראה בהשקעה מפתה אך המקצועיות פה היא נדבך חשוב להצלחת התהליך וכמו כל השקעה אחרת, אם אתם לא יודעים מה אתם עושים אתם בדרך למפלה. 

קידום אתרים בגוגל למעלה

בעל אתר/מקדם?
קבל/י דוח בחינם

ייעוץ בוואטסאפ