כניסת לקוחות
Phone Link Icon 072-3310701
Lang Icon EN
איך לבחור ולרשום דומיין? המדריך למתחילים
רישום דומיין

איך לבחור ולרשום דומיין? המדריך למתחילים

בחירת דומיין היא אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך של בניית אתר אינטרנט. מעבר להיבט הטכני של הרישום ישנם מספר היבטים נוספים כמו נתוני SEO והתאמה שיווקית. במדריך זה נסקור את עולם הדומיינים ונסביר לכם את הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

 מה הם דומיינים?

דומיינים או בעברית "שמות מתחם" הם כתובות אינטרנטיות המורכבות מאותיות ומספרים. הדומיינים מקושרים לכתובות IP בהם מאוחסן האתר וכך משתמש המגיע לכתובת מסוימת מגיע לאתר עצמו. הדומיינים לרוב בנויים בצורה זכירה כך שגולשים יוכלו לזכור את כתובת האתר ולהגיע אליו ישירות. 

למה דומיינים חושבים?

מעבר להיבט הטכני של קישור כתובת לקבצים של אתר באמצעות כתובת IP ושרת, לדומיינים יש משמעות רבה בעולם קידום האתרים ובעולם השיווק הדיגיטלי.

מבחינת קידום אתרים ועל פי רוב הדעות דומיינים ותיקים נחשבים כאמינים יותר בעיני גוגל במידה ובעבר הם אירחו אתר אמין. כעיקרון, ניתן לבחון את איכות הדומיינים מבחינת SEO בכמה כלים, ובעבר אף הכנו מאמר שיעזור לכם למצוא דומיינים איכותיים נטושים + סרטון הסבר בנושא.

 

מעבר לקידום אתרים, דומיינים מקבלים משנה חשיבות בזכות היכולת השיווקית שלהם. דומיינים קליטים וקצרים יותר נחשבים בדרך כלל איכותיים יותר ובעלי ערך שיווקי גבוה יותר. העובדה הזאת תקפה במיוחד עבור אתרים שמתחזקים מערכת יחסים ארוכה עם הגולשים ופחות לבעלי מקצוע חד פעמיים. חשבו על מותגים ישראליים גדולים כמו וואלה או נענע בזמנו.

האם קיים מסחר בדומיינים?

בעולם קיים מסחר של מאות מיליוני דולרים בדומיינים כאשר התחום נחלק לשתי זירות עיקריות. דומיינים בעלי משמעות שיווקית ודומיינים בעלי ערך SEO כאשר המחירים יכולים להגיע לכמה עשרות מיליוני דולרים. 

שימו לב למכירות של הדומיינים הבאים, תוכלו לקרוא את טבלת המחירים המלאה תוכלו לראות במאמר של Godaddy. 

המקום ה23 ברשימה זו הוא הדומיין israel.com שנמכר בעלות של 5.8 מיליון דולר.

  1. CarInsurance.com — $49.7 million
  2. Insurance.com — $35.6 million
  3. VacationRentals.com — $35 million
  4. PrivateJet.com — $30.18 million
  5. Voice.com — $30 million
  6. Internet.com — $18 million
  7. 360.com — $17 million
  8. Insure.com — $16 million
  9. Fund.com — £9.99 million
  10. Sex.com — $14 million*

 

בארץ לעומת זאת, המסחר בדומיינים קיים אך אין הרבה מידע אודותיו. יש קהילה של כמה מאות אנשים הרוכשים דומיינים ישראליים (co.il) ומחכים שנים עד שיגיע הקונה הנכון. תוכלו למצוא את הקהילות האלו בפייסבוק.

טיפ למקצוענים -תוכלו לחפש מכירות של דומיינים באתר namebio על בסיס מילת מפתח.

מה ההבדל בין סיומת הדומיינים?

כעיקרון קיימים בעולם מאות סיומות של דומיינים. ההבדל המקורי בין הסיומות היה על בסיס גאוגרפי , לדוגמה co.il לישראל ו.de לגרמניה.  ברבות השנים נוספו אינספור סיומות שלא קשורות בהכרח למיקום גאוגרפי כמו .space או .online וכו'.

במקור, הסיומת .com עומדת עבור commercial כאשר .org במקור מיועד לעמותות. 

בישראל כיום הסיומות הנפוצות הינן co.il ו org.il כאשר לאחרונה התחילו לשלב דומיינים ישראלים-עבריים.

איך לבחור דומיין?

ישנם מספר מבחנים שכדאי לכם לבצע לפני שאתם רושמים דומיין. ראשית, הבדיקה הבסיסית היא לראות מה היה בדומיין לפני שאתם רכשתם אותו באמצעות הכלי Archive.  שנית, מומלץ לבצע מספר מבחני SEO ובדיקת פרופיל קישורים כדי למנוע או לפחות לדעת שיהיה צורך בטיפול בקישורי ספאם (אם אתם לא מבינים מה המשמעות של העניין מומלץ להסתייע במומחה קידום אתרים).

מבחינה שיווקית ישנם מספר מבחנים מומלצים כאשר מבחן הרדיו הוא הפופולרי מביניהם- האם נוסע ברדיו יזכור וידע להיכנס לכתובת של הדומיין לאחר מכן?

איפה מומלץ לרשום דומיין?

בארץ ישנם מספר רשמים מוכרים כמו LIVEDNS , BOX וWebgate. מומלץ לבדוק מחירים ותנאי רישום של כל רשם ולהתעדכן על בסיס מבצעים.

בעולם מעבר לgodaddy הפופלרי אחד הרשמים האמינים והזולים ביותר הוא Namesilo.

כמה עולה לרשום דומיין?

דומיין ישראלי עולה כ67 שקל לשנה ברוב הרשמים. דומיינים בסיומת .com עלות הרישום שלהם היא בערך 9 דולר. חשוב מאוד לשים לב לעלות חידוש הדומיינים ולראות שאתם יודעים כמה אתם משלמים. כמו כן, שימו לב להגדרות "החידוש האוטומטי" ווודאו שהגדרות ברירת המחדל מתאימות למצב שלכם.

האם ניתן להעביר דומיין מבן אדם לבן אדם?

כן. בארץ התהליך מתרחש באמצעות איגוד האינטרנט הבינלאומי ועולה כמה מאות שקלים ואילו בעולם התהליך מתבצע באמצעות רשם הדומיינים הבינלאומי ומתבצע לרוב בכמה לחיצות כפתור ובתוך כמה ימים.

איך ניתן לדעת על שם מי הדומיין רשום?

תוכלו לברר פרטים אודות מחזיק דומיין ישראלי באמצעות איגוד האינטרנט הישראלי כאשר בעולם יש הרבה שירותי Whois ובשנים האחרונות התהליך הופך להרבה יותר קשה בגלל הגדרות פרטיות. למרות זאת תוכלו לנסות זאת באמצעות whois של godaddy או כל אתר אחר.

 

 

 

קידום אתרים בגוגל למעלה

בעל אתר/מקדם?
קבל/י דוח בחינם