רשת בלוגים פרטית (PBN)

רשת בלוגים פרטית, Private Blog Network, היא טכניקת קידום אתרים שבמסגרתה מוקמת רשת של מספר אתרים שונים בבעלות של גורם אחד, כשלמראית עין הם אתרים נפרדים לחלוטין אולם מטרתם היחידה היא להוות פלטפורמה שתשמש לקידום אתרים אחרים. זאת באמצעות פרסום של תכנים ומאמרים באתרים השונים השייכים לאותה רשת פרטית והחלפת קישורים יוצאים בין כל האתרים הללו.

עבור מקדם האתרים מדובר בנכס חיובי לשיווק באינטרנט, שכן רשת כזו היא תשתית שעליה ניתן לקדם לקוחות ואתרים אחרים. עם הזמן הרשת יכולה לצבור כוח, קישורים ותנועת גולשים שאותם ניתן בהמשך למנף לכדי חיזוק עם אתרי הלקוחות השונים ולשיתופי פעולה עם רשתות בלוגים פרטיות של מקדמי אתרים אחרים.

איך PBN עובד?

כעיקרון מדובר בבנייה של רשת אתרים קטנה ומופרדת זו מזו. העיקרון הוא לבנות אתרים שיעבירו קישורים חזקים לאתר הראשי שמייצר כסף. לדוגמה, אם נרצה לקדם את הביטוי קידום אתרים באנגלית כעיקרון נבנה רשת של בלוגים בנושא וממנה נוציא קישורים אל העמוד המרכזי באתר שלנו. יש מספר היבטים הקובעים את איכות רשת האתרים שלכם אשר יכולים להשפיע מאוד על התוצאות ומה שתפיקו ממנה.

  • איכות הדומיינים שמהווים את רשת האתרים הפרטית
  • כמות התוכן בכל אחד מהבלוגים , דגש בנושא של מקוריות ואיכות
  • בנייה נכונה של קישורים ואנקורים לאתר המרכזי
איך PBN עובד
קרדיט:seo.institute

מה הסיכונים ומה התועלת של PBN

התועלת מPBN היא די ברורה- כעיקרון מדובר בסוג של מעקף מסוכן עם המון שמן בכביש שיכול להביא את הרכב שלכם מהר הרבה יותר ליעד- כלומר למקומות הראשונים בגוגל. עם זאת, PBN היו הרבה יותר נפוצים בעבר והיום הם נחשבים מאוד מסוכנים מכיוון שמאז עדכוני גוגל האחרונים האלגוריתם נעשה הרבה יותר חכם ואף יכול להעניש את האתר שלכם. הסיבה היא פשוטה וקרויה בהגה המקצועית "הונאת קישורים"

איך לבנות רשת בלוגים פרטית?

בנייה של רשת כזו היא בכלל לא משחק עבור אנשים לא מקצוענים ואף לא עבור כל מקדם אתרים טיפוסי. אם אתם מחליטים בכל זאת לבנות רשת כזו, סביר מאוד שהתהליך הבא יכול להוות עבורכם מפת דרכים בפרוייקט.

  1. רשמו מספר דומיינים בעלי ותק וכוח מהעבר (מוזמנים לצפות בסרטון כיצד לעשות זאת)
  2. הזמינו תוכן מקורי ושחזרו את העמודים בעלי הכוח באמצעות Archive.Org
  3. קדמו את הבלוגים האלה ותצברו כוח לפני שאתם מוציאים קישורים אל האתר הראשי שלכם
  4. לאחר לפחות שלושה חודשים הוציאו קישור לאתר המרכזי

חשוב להקפיד על הפרדה מוחלטת של כתובות הIP במהלך התהליך.

 

 

לסיכום – PBN כן או לא?

אם אתם מתלבטים כנראה שאתם לא יודעים מספיק כיצד לעשות זאת או מחפשים קיצור דרך שיכול לסכן אתכם מאוד. לכן, ההמלצה הגורפת שלי היא שאם כבר אתם מחליטים להשיג קישורים מלאכותיים לאתר שלכם עדיף לכם לרכוש קישורים איכותיים ולא לבנות רשת PBN עם כל הסיכונים שבעניין.