כניסת לקוחות
Phone Link Icon 072-3310701
Lang Icon EN
קידום אתרים שלילי
קידום אתרים שלילי

קידום אתרים שלילי

כמעט כל מי שמתמצא בטכנולוגיה ודיגיטל כבר מכיר את המונח "קידום אתרים" ואת משמעותו; דהיינו, נקיטת סדרת פעולות במטרה לשפר את מיקומו של אתר מסוים בתוצאות החיפוש של גוגל או של מנועי חיפוש אחרים. עם זאת, לא רבים מכירים את המונח "קידום אתרים שלילי" ואת השפעותיו על קישורים, תוכן ואינטראקציה עם המשתמשים.

מהו בעצם קידום אתרים שלילי?

ההגדרה הרחבה של קידום אתרים, או "קידום אתרים חיובי" (Positive SEO) היא אוסף של פעולות, טכניקות ושיטות עבודה שמטרתן היא לשנות לטובה את דירוגו של אתר אינטרנט כלשהו, ולעיתים גם את השרת המאחסן אותו, באמצעות מניפולציה על משתנים שונים כגון קישורים, תוכן או נתונים סטטיסטיים שקשורים להתנהגות המשתמשים באתר.

קידום אתרים שלילי (Negative SEO) הוא הצד ההפוך: אוסף של פעולות, טכניקות ושיטות עבודה שמטרתן היא לשנות לרעה את דירוגו של אתר אינטרנט כלשהו, ולעיתים גם את השרת המאחסן אותו, באמצעות מניפולציה על משתנים שונים כגון קישורים, תוכן או נתונים סטטיסטיים שקשורים להתנהגות המשתמשים באתר.

במילים אחרות, אם קידום אתרים חיובי הוא סדרת פעולות שנועדה לקדם אתר מסוים, קידום אתרים שלילי הוא סדרת פעולות שנועדה לפגוע בדירוגו של אתר אחר – למשל אתר של מתחרה עסקי.

ראוי להבהיר שמנועי החיפוש אינם מחבבים קידום אתרים שלילי, בלשון המעטה. גוגל, למשל, מנסה להילחם בשיטות הללו על מנת לצמצם ככל האפשר את הנזק שהן גורמות, אולם המלחמה הזו לא תמיד יעילה; שיטות מסוימות כן יכולות להצליח לחמוק מתחת לרדאר ולגרום נזק.

האם קידום אתרים שלילי הוא עבודתם של האקרים?

יש מי שמשווים שיטות קידום אתרים שלילי לטכניקות של פריצה למערכות מחשבים הנהוגות על ידי האקרים; בעוד שיש אלמנטים משותפים לשני התחומים, בהחלט קיימות שיטות קידום אתרים שלילי שרחוקות מאוד מלהיחשב "פריצה" כך שהתשובה אינה תמיד חד משמעית.

מספר שיטות נפוצות בתחום קידום האתרים השלילי:

קישורים

  • יצירת עשרות רבות של קישורים היוצאים מאתרים מפוקפקים (כגון אתרי פורנו, הימורים וכן הלאה) ומובילים אל אתר ספציפי אחד. פעולה זו איננה נחשבת פריצה לאתר, אולם היא בהחלט נחשבת לטכניקה של קידום אתרים שלילי.
  • רכישת קישורים מרשתות עתיקות או רשתות "שרופות" (כאלה שספגו בעבר עונשים וסנקציות מגוגל, בין היתר בגלל שימוש בשיטות קידום אתרים מסוגים מפוקפקים שונים) שבהם טקסט עוגן מדויק. גם שיטה זו עשויה לפגוע באתר ספציפי מבלי לחדור למערכותיו, ולכן איננה נחשבת פריצה אליו.

תוכן

  • הפצצה של תגובות זבל (ספאם) בכוונה להסיט את הנושא או להעמיס עודף של מילות מפתח. הואיל ודחיסת מילות המפתח הזו נוטה לעיתים לשנות את אופיו של אתר בעיני מנועי החיפוש, יש מי שרואים בטכניקה זו מעין פריצה לאתר.
  • ניצול פגמים או באגים במערכות ניהול תוכן על מנת למלא אתר בתוכן באיכות גרועה. בדרך כלל מדובר בפריצה לשמה, אולם לעיתים ניתן לטעון אחרת – למשל אם התוכן לא באמת נמצא באתר אלא רק נדמה כאילו כן, בגלל אי הבנה של הדרך בה מנוע החיפוש קורא את מערכת ניהול התוכן.
  • קישור לתמונות ה"כבדות" ביותר (מבחינת גדלי הקבצים) של אתר מתחרה בניסיון מכוון לנצל את רוחב הפס שלו ולהאט את פעולתו. יש מי שיחשיבו פעולה זו כפריצה.

האם קידום אתרים שלילי חוקי או לא חוקי?

אין בשורות אלה כדי לתת ייעוץ משפטי, אולם לאור השימוש ההולך וגובר בשיטות קידום אתרים שלילי, כמו גם המודעות לקיומן בקרב בעלי ומקדמי אתרים, ניתן לומר באופן כללי שככל ששיטת קידום אתרים מסוימת נתפסת יותר כפעולה של האקר הפורץ למערכת ממוחשבת – כך קטן הסיכוי שהיא חוקית. לפיכך, מומלץ להתרחק משיטות כאלה ככל האפשר.

קידום אתרים בגוגל למעלה

בעל אתר/מקדם?
קבל/י דוח בחינם