קבל דוח בחינם
כניסת לקוחות
Phone Link Icon 050-8127373
Lang Icon EN
הפניות 301/302 – המדריך הפרקטי
הפניות 301 302

הפניות 301/302 – המדריך הפרקטי

הפניות הן אחד מכלי הSEO הטכניים החשובים ביותר ואין כמעט מקדם אתרים שלא עובד ברמה היומיומית עם הפניות, באין אם מדובר במעבר אתר, הפנייה חדשה של קישור שבור או כל פעולה אחרת שניתן לבצע בעזרת הכלי העוצמתי הזה. 

במדריך זה נסביר על חשיבות ההפניות, סוגי הפניות שונים וכיצד להשתמש בהן בצורה הנכונה והמועילה ביותר.

אז מה הן הפניות?

מכירים את זה שאתם לוחצים על קישור ומגיעים לכתובת ללא מוצא או לאיזשהו עמוד 404? כנראה שמישהו שכח לבצע הפנייה. הפניה, באנגלית Re-Direct כשמה כן היא, ומבחינה טכנית היא מפנה כתובת URL מסויימת לכתובת URL אחרת.  

הפניות 301 והפניות 302

הפניות ניתן לבצע בשני מישורי זמן (זמני וקבוע) וההבדל בין שני הסוגים הללו משמעותי ביותר מבחינת SEO.

הפנייה 302 היא הפנייה זמנית שמפנה כתובת URL אחת לכתובת אחרת ולכן מבחינת הגולש שמגיע לכתובת המופנת אין באמת חשיבות להיותה זמנית. משמעות סטטוס "302" רחב הרבה יותר כאשר אנחנו דנים בהשלכות על קידום האתר משום שבעיני מנועי החיפוש הפנייה מסוג זה אינה מעבירה את הכוח האמיתי של העמוד המקורי לעמוד המופנה ולכן השימוש בהפניות הללו נדיר בהשוואה להפניות 301 ונמצא בשימוש במנעד רחבים יחסית מצומצם.

הסוג השני הינו הפניות מסוג 301, כלומר הפניות קבועות. הפניות אלו הרבה יותר משמעותיות ורלוונטיות לציבור מקדמי האתרים בגלל הכוח הרב שלהן מבחינת העברת הכוח של העמוד המקורי לעמוד החדש. הפניות 301 הן הפניות קבועות ולא זמניות, והמשמעות היא שבביצוע הפנייה כזו אנו אומרים בעצם למנועי החיפוש שהעמוד הישן כבר לא רלוונטי עבורנו והעמוד החדש הוא עמוד היעד הסופי. היתרון של הפניות אלו הן שהן מעבירות את רוב רובו של כוח עמוד המקור לעמוד החדש כפי שניתן לראות בניסוי הזה.

בסרטון: ג'ון מולר מסביר האם יש הגבלה על כמות ההפניות שניתן לבצע:

מתי נבצע הפניות?

כפי שציינתי מקודם, העבודה עם הפניות נעשית ברמה היומיומית בעבודת קידום האתר בדרכים שגרתיות וכאלו שמצריכות קצת יותר יצרתיות:

  1. מעבר לאתר חדש-  השימוש החשוב ביותר של הפניות 301 הוא במעבר לכתובת דומיין חדשה (הפניות של עמודי URL ישנים לעמודים חדשים בדומיין החדש) וגם במעבר לאתר חדש באותה הכתובת ( לפעמים במעברים כאלה יש שינוי הירכרייה, עמודים חדשים ובלאגן אחד גדול).
  2. מחיקת/איחוד עמודים- מצאתם פוסט שכבר לא רלוונטי? החלטתם לאחד בין שני סוגי תכנים? בכל מקרה, אתם צריכים להשתמש בהפניה כדי לא ליצור מצב של עמודים ללא יעד או כאלו שמגיעים לעמוד 404 ופוגעים בחווית המשתמש.
  3. הפניות לאחר שינויים טכניים-  לדוגמה, הפניות של עמודי WWW לעמודים ללא, הפניות לאחר התקנת HTTPS שלעיתים יוצרות בעיות וכו'
  4. קישורים חיצוניים- כאן כבר העסק מתחיל להיות טיפה יותר מעניין, וישנן שיטות סופר יצרתיות כדי לתפוס קישורים איכותיים ולבצע הפנייה 301 לאתר שלכם. אסייג ואומר שחשוב לדעת מה עושים ועבודה לא נכונה תוביל לתוצאה הפוכה ממה שאתם מנסים להשיג.

איך לבצע הפניה במהירות ובטיחות?

הפניות 301/302 ניתן לבצע בכמה דרכים, תוספים, שרת, פקודות בעמודים מסויימים ושלל שיטות נוספות.  הדרכים הכי פרקטיות לבצע הפניות כאלו הן באמצעות השרת דרך קובץ הhtaccess או באמצעות תוסף ייעודי לוורדפרס או כל מערכת ניהול תוכן אחרת שאתם משתמשים בה.

הפניות ברמת השרת:

אם אתם מתכנתים או בעלי נסיון בעבודה עם קובץ הhtaccess הפנייה ברמת השרת היא פתרון מצוין שמוריד את התלות שלכם בתוספים. 

ישנם אינספור מדריכים כיצד לבצע את ההפניות האלו בקובץ, אך חשוב לזכור שתוכלו לעשות את ההפניות הללו ברמת העמוד וגם ברמת הדומיין כולו:

הפניית 301 ברמת העמוד בקובץ הHtaccess :

קרדיט:css-tricks.com

הפניית 301 ברמת הדומיין בקובץ הHtaccess :

כמו כן, ישנם אחסונים ושרתים שיציעו לכם במערכת הניהול אפשרות מהירה לביצוע הפניות ברמת השרת בדרך הרבה יותר ידודותית כמו אחסון האתרים של יופרס בצורה די פשוטה:

דרך הפאנל ניהול כנסו להגדרות.

הפניות מדריך

לאחר מכן כנסו להפניות.

בפאנל זה תוכלו להעלות/להוריד הפניות בצורה מאוד פשוטה : הוספה>כתובת עמוד מקור> כתובת עמוד חדשה>שמירה>החל שינויים.

כמו כן , תוכלו לייבא קובץ הפניות ולייצא הפניות בצורה די פשוטה.

הפניות באמצעות תוסף.

ישנם כמה תוספים שמסתובבים בשוק שכולם מציעים פתרון די דומה , ומאפשרים לכם לבצע הפניות באתר. היתרון והחסרון של שיטה זו הוא בכך שעצם התלות בתוסף יכולה להיות בעייתית , לדוגמה במקרים בהם התוסף לא עובד או שיוצר התנגשות עם תוסף אחר. אם אתם בעלי אתרים קטנים ללא ידע בתכנות , אין כל בעיה לבצע את ההפניות ברמת התוסף אך חשוב מאוד לבדוק אחת לכמה זמן שהכל תקין ולהוריד גיבוי של קובץ ההפניות.

לסיכום,

הפניות הן כלי חזק, עוצמתי והכרחי מאוד במקרים מסויימים שחשוב מאוד לדעת כיצד ואיך להשתמש בהן. שימוש בהפניות יכול להיות בעבודה השגרתית ולעיתים יכול להוות פתח לעבודת SEO יצרתית 😉. בכל מקרה, חשוב להבין , ללמוד ולהשתמש בהן בעבודת הSEO שלכם.

 

אודות הכותב
אייל רחמים
אייל רחמים

בעל ניסיון של 14 שנים בשיווק דיגיטלי ו11 שנים בקידום אתרים, יזם דיגיטלי, מנכ״ל דיגיטאץ׳ – חברה לקידום אתרים ושיווק באינטרנט, מרצה במכללה למנהל, והבעלים של הבלוג seolinks.

קידום אתרים בגוגל למעלה

רוצים יותר כניסות לאתר?

מדריך ללימודי קידום אתרים
רוצים שאבדוק לכם את האתר?