כניסת לקוחות
Phone Link Icon 072-3310701
Lang Icon EN
קידום סרטוני יוטיוב בגוגל
קידום סרטוני יוטיוב בגוגל

קידום סרטוני יוטיוב בגוגל

קידום סרטוני יוטיוב בגוגל – הפופולריות של תוכן וידאו עולה בתקופה האחרונה, בין היתר בזכות שלל שיפורים טכנולוגיים במצלמות של סמארטפונים, באפליקציות ובאתרי סרטונים ברשת דוגמת יוטיוב ו-Vimeo. אלא שרוב האנשים לא רק צורכים וידאו אלא גם יוצרים וידאו – בנפחים שצומחים במהירות מדי יום – כך שהמשימה העומדת בפני אנשי שיווק ודיגיטל, מקדמי אתרים ו"סתם" משתמשים שמעלים סרטונים לרשת, הפכה להיות סבוכה יותר מאי פעם: איך לגרום לסרטון הספציפי שלהם לבלוט בין כל היתר?

אופטימיזציית וידאו (Video optimization), המכונה גם קידום ביוטיוב \ קידום סרטוני יוטיוב בגוגל (YouTube SEO), היא סדרת פעולות שמטרתה לשפר את הנראות של סרטון מסוים על פני סרטונים אחרים – לא רק בחיפוש ביוטיוב, אלא גם בגוגל ובמנועי חיפוש אחרים כגון בינג, ממש כמו קידום אתרים "רגיל". להלן מספר טיפים שיישום מוצלח שלהם ישפר את הנראות של סרטונים שלכם, לכל הפחות לעומת יוצרי תוכן וידאו אחרים שאינם מיישמים את הטיפים הללו.

עקרונות בסיסיים של קידום סרטוני יוטיוב בגוגל

משתמש המעלה סרטון ליוטיוב מתבקש להקליד כותרת, תיאור ותגיות, וכן לבחור תמונת תצוגה מקדימה אופטימלית ולהוסיף את הסרטון לפלייליסט. המטרה של כל הפעולות האלה הינה להקל על קהל היעד של הסרטון למצוא אותו ביוטיוב. נסקור אותן בקצרה:

הכותרת

כאשר אתם בוחרים כותרת לסרטון שהעליתם, שלבו בה מילות מפתח רלוונטיות שיתאימו לתוכן הסרטון וכן לכוונת המשתמש שהסרטון הזה עשוי להיות מיועד עבורו. יוטיוב מקצה 100 תווים (כולל רווחים) לכותרת הסרטון, אבל זכרו שבפועל יש לכם בין 65 ל-70 תווים לכותרת משום שבמקומות מסוימים שבהם אין די מקום לכל הכותרת, היא נקטעת לאחר מספר תווים מסוים.

הכותרת היא אחד הדברים הראשונים שאנשים יראו כאשר הסרטון יופיע בתוצאות החיפוש שלהם ביוטיוב (או כאשר תשתפו אותה ברשתות החברתיות), לכן השקיעו בה מחשבה רבה ומצאו כיצד לנצל אותה באופן אופטימלי.

התיאור

בדומה לכותרת, גם התיאור צריך לכלול ביטויי מפתח שקשורות לתוכן הסרטון, וגם הוא אחד הדברים הראשונים שאנשים יראו.

בעת כתיבת התיאור זכרו שזהו תיאור של הסרטון, לא שטח פרסום למוצרים או השירותים שלכם. תיאור איכותי בדרך כלל יכלול יותר פרטים מהכותרת, ועם זאת לא יהיה ארוך מדי. אחת המטרות שלו היא לעודד את הקורא לצפות בסרטון משום שבתוכו מופיעה התשובה לשאילתה שחיפש.

בנוסף אפשר לכלול בתיאור גם קישור או שניים (לא מומלץ יותר), בדרך כלל לעמוד הבית של המותג, או לעמוד ספציפי שמתאים לסרטון.

יוטיוב מקצה לתיאור 500 תווים, כולל קישורים. אבל גם 300 תווים מספיקים (ועדיפים).

התגיות

תגיות מסייעות ליוטיוב לסווג את התוכן לקטגוריות, ולגוגל (ולמנועי חיפוש אחרים) להבין טוב יותר את התוכן של הוידאו. חשוב להשתמש אך ורק בתגיות שמתאימות לסרטון. שימוש בתגיות לא רלוונטיות לא ישיג עבורכם נראות גבוהה יותר אלא רק ירגיז את הצופים.

תמונת תצוגה מקדימה

כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לבחור תמונה טובה שצופים יתעניינו בה ויכולה לייצר הקלקות רבות ככל האפשר. לא משהו עם יותר מדי טקסט עליו, ולא משהו שיוליך שולל את הצופים.

פלייליסט

את כל הפעולות שפורטו לעיל יש לבצע כבר ברגע שהסרטון עולה ליוטיוב, ואת ההוספה לפלייליסט ניתן לדחות לשלב מאוחר יותר – למשל, לכשייווצר פלייליסט מתאים. אז, סרטון שמשולב בפלייליסט מתאים יכול ליהנות מחשיפה גדולה יותר.

תרגום

ביוטיוב קיימת אפשרות לתרגם סרטונים לשפות אחרות. כך ניתן באופן תיאורטי להגדיל את החשיפה של כל סרטון גם לקהלי יעד שאינם דוברים את השפה הדבורה בסרטון, ועם זאת ראוי להזכיר שעברית קשה שפה, בפרט בכל הקשור לתרגומים אוטומטיים.

שפה

אם אתם מעלים סרטון בשפה מסוימת ויודעים שרוב הסרטונים הבאים הקיימים והבאים בערוץ שלכם יהיו באותה שפה, אזי בחרו את השפה הזו תחת "שפת המקור". כמו כן סמנו זאת כברירת מחדל להעלאת חדשות כדי שגם הסרטונים העתידיים יהיו באותה שפה.

קידום סרטוני יוטיוב בגוגל – אפשרויות מתקדמות

מלבד האפשרויות הבסיסיות שמוצעות ביוטיוב, יש גם כמה אפשרויות מתקדמות שיכולות לשפר את האופטימיזציה של כל סרטון:

תגובות

תגובות הן אחד מן הסיגנלים בעזרתם נקבעות הרלוונטיות, האיכות והאקטואליות של סרטונים ביוטיוב. האפשרות לסגור סרטון לתגובות יכולה להיות מפתה לעיתים, אולם אם תעשו כן אתם עלולים לפגוע בנראות שלו.

זכויות הפצה

השראה להטמעה של הסרטון שלכם באתרים אחרים על ידי גולשים אחרים יכולה לשפר את חוויית המשתמש ולהגדיל את הקצב בו הסרטון משותף ומוטמע.

הגבלת גיל

ככלל, לסרטונים ביוטיוב לא אמורה להיות הגבלת גיל צפייה, אולם אפשרות זו מיועדת לסרטונים בהם יש תוכן בוטה כגון אלימות, עירום, מעשים מסוכנים או לא חוקיים וכדומה. אם בסרטון שלכם יש תוכן מעין זה, סמנו את האפשרות הזו ודעו שהצופים שיוכלו לצפות בסרטון הזה הם רק משתמשי יוטיוב שאישרו בכניסתם שהם מעל גיל 18.

קטגוריה

קיימות 15 קטגוריות שונות שמתוכן ניתן לבחור את המתאימה ביותר עבור הסרטון, מה שמסייע ליוטיוב להמליץ על סרטונים אחרים בהתבסס על קריטריונים שנוגעים לתוכן ולהתנהגות המשתמשים. אם אף אחת מ-15 הקטגוריות הקיימות אינה מתאימה לתוכן הסרטון, מומלץ לבחור כברירת מחדל ב"בידור" (Entertainment).

קידום סרטוני יוטיוב בגוגל – אפשרויות אופטימיזציה נוספות

מלבד האפשרויות שנסקרו לעיל, מומלץ לבצע גם את השיטות הבאות:

כללו קריאה ברורה לפעולה

בהרבה סרטוני יוטיוב, ההשפעה של הסרטון על הצופה מסתיימת ברגע שהסרטון מסתיים. אבל יש דרך להמשיך את האינטראקציה עם הצופה גם אחרי שהסרטון מסתיים, כגון: "לחץ כאן כדי ללמוד עוד על הסרטון", או "למעבר לאתר וקבלת קוד קופון לחץ כאן". אפשר לעשות זאת באמצעות כלי ההערות של יוטיוב (Annotations).

תמללו את פס הקול של הסרטון

רבים מתעלמים מהשיטה הזו משום שלעיתים יתכן שמדובר בעבודת נמלים מתישה, ועם זאת – תמלול של הסרטון יכול לעזור למנועי החיפוש להבין טוב יותר את הסרטון ואת התוכן שלו, פשוט משום שמנועי החיפוש לא יכולים לסרוק וידאו אבל כן יכולים לסרוק טקסט.

הפיצו את הסרטון

שיתוף של סרטון בכל ערוצי המדיה האפשריים, לרבות רשתות חברתיות, קהילות רלוונטיות ופורומים מתאימים, יסייעו להגדלת החשיפה שלו. לעיתים כדאי אף לשקול פרסום ממומן בעבור כמה דולרים כדי להגיע לאפילו יותר זוגות עיניים.

קידום סרטוני יוטיוב בגוגל – אילו תכנים מנצחים ביוטיוב ומדוע?

הפרמטרים לפיהם ניתן לדעת האם תוכן וידאו מסוים ביוטיוב הוא תוכן מוצלח:

  • משך הצפייה (Watch Time): מה משך הזמן בו גולש צופה בסרטון.
  • מילות מפתח (Keywords): עיקר חשיבותם הוא ברלוונטיות לשאילתת חיפוש.
  • נרשמים (Subscribers): ככל שיש יותר נרשמים לערוץ יוטיוב, כך הוא ישיג תוצאות טובות יותר משום שהוא ייחשב סמכותי ואמין יותר בנושאים מסוימים.
  • מעורבות הגולשים (Engagement): לייקים, הקלקות ותגובות הם סיגנלים שמאותתים ליוטיוב, לגוגל ולמנועי חיפוש נוספים שמדובר בסרטון שכדאי להגביר את החשיפה שלו.
  • אורך הסרטון (Video Length): סרטונים ביוטיוב לא צריכים להיות ארוכים מדי, אלא הדגש צריך להיות על התמקדות בעיקר כדי לתת ערך אמיתי לצופים.

סיכום

סרטון יוטיוב שעבר אופטימיזציה טובה הוא סרטון ש:

  • רלוונטי למשתמש ו/או לשאילתה
  • כולל מילות\ביטויי מפתח
  • מעודד את הצופים לצפות בו כמה שיותר, בשאיפה עד סופו
  • יש בו קריאה ברורה לפעולה
  • יש בו קישור אחד לפחות שמוביל לאתר ובו מידע נוסף

שיטות האופטימיזציה שפורטו לעיל הן פשוטות וישירות, ויישום נכון שלהן יסייע לכם לייצר תוכן וידאו איכותי שהצופים ימצאו בו ערך וישמחו לשתף עם חבריהם. בהצלחה!

קידום אתרים בגוגל למעלה

בעל אתר/מקדם?
קבל/י דוח בחינם